Képzeld el, hogy a kedvenc kávézódban ücsörögsz és éppen az egyik barátodat várod, aki késik. A háttérben zúgnak a kávégépek, te pedig egy jegeskávét kortyolgatsz, miközben a kirakatból nézed a járókelőket. Hirtelen megjelenik egy zöld emberke a járdán, aztán még egy és még egy. Egyre többen vannak, és láthatóan nyugodtan sétálgatnak az emberek között. Ez az a nap, amikor a marslakók megszállták a Földet.

Milyenek ezek a marslakók? Érthetetlen nyelven beszélnek, mégis elvárják, hogy megértsd őket. Egyáltalán nincsenek tisztában az emberek szokásaival, idegen tőlük a megszállt ország kultúrája, nem tartják az ünnepeket és azt hiszik, hogy körülöttük mindenki szintén zöld marslakó. Nagyon furcsán is néznek ki, ódivatú ruhákat hordanak és lenéznek mindenkit, akinek nem zöld a bőre. Csak a vezetőik mondatait hajlandóak ismételgetik és félnek az önállóságtól. Tartanak mindenféle kreativitástól vagy egyéniségtől, mert úgy érzik, hogy nem felelnének meg a marslakó mivoltuknak, ha ilyesmire vetemednének. Ráadásul makacsul ragaszkodnak a saját véleményükhöz és értelmetlen beidegződéseikhez. Semmin sem hajlandóak változtatni.

Ugye milyen irritáló lenne a világ, ha ezek a marslakók vennének körül bennünket? Sokszor találkozom hívő emberekkel, akik idegen űrlényként járnak-kelnek a világban, és sokszor talán még arról sincs fogalmuk, hogy milyen évet írunk. Próbálkoznak kommunikálni a körülöttük lévőkkel, de azok nem értik a múlt századi kifejezéseket, és bonyolult Bibliai utalásokat. A „marslakó-keresztények” nem tudják, hogy a nem hívő embereknek nem mond semmit Józsué neve, a bőségszaru és a kenetteljesség fogalma. Rájuk nem árad túlcsorduló módon Isten gazdag áldása és hidegen hagyja őket, hogy a mannát eszik vagy isszák. A marslakó-keresztények félnek önállónak lenni. Próbálják a vasárnap hallott prédikációk rövidített tartalmát letuszkolni a nem hívők torkán, a saját bizonyságaikat pedig aprónak és erőtlennek tartják, így nem is beszélnek róluk.

A legtöbb marslakó-keresztény megpróbálja meggyőzni a „világi” ismerőseit, hogy ők nem hisznek Istenben! Ez egy hatalmas hiba! Az ifjúsági munkával töltött éveim alatt rá kellett ébrednem, hogy igenis lehet „világiként” hinni Isten létezésében. Azonban ismerni Istent az teljesen más, mint elhinni, hogy létezik! A hívő lét célja pedig az, hogy megismerjük Istent és egyre inkább elkezdjünk hozzá hasonlítani. A világban lézengő fiataloknak ezt kell megérteniük: Isten létezik, kapcsolatba akar velük lépni és az egész élet célja az, hogy megismerjük Őt és egyre inkább elkezdjünk hasonlítani rá!

A Biblia leírja, hogy Isten mit vár a hívőktől: „Menjetek és tanítsatok minden nemzetet! Merítsétek be őket az Atya, a Fiú és a Szent Szellem nevében! Tanítsátok őket engedelmességre! Én pedig minden nap veletek vagyok, amíg a világ el nem múlik!” –Máté 28:19-20, NIV, angol fordítás. Nem beszél liturgiáról, nem beszél megszokásról és egyáltalán nem beszél marslakókról. A nem hívők nem akarnak valami életidegen dologba bekapcsolódni, és nem értékelik, ha marslakóként megszálljuk az életüket.  Joyce Meyer mondta egyszer, hogy „Jézus nem azért halt meg, hogy neked vallásod lehessen! Őt azok érdeklik, akik a Halál fogságában vergődnek a mai napon is!” Kérdés az, hogy megéri-e marslakóként beszélni a megváltásról, vagy keresnünk kellene egy hatékonyabb módszert?

A megoldás az Istenbe vetett hit általi szabadság! A szabad hívők nem marslakók, nem félnek a többi embertől és nem befolyásolják őket a körülmények. Nem csak a gyülekezeti fényben világítanak, hanem a mélyfekete éjszakát is beragyogják. A szabad emberekkel rendszeresen történnek természetfeletti csodák, amelyekről beszélni tudnak a nem hívőkkel, azaz bizonyságot tudnak tenni róla. Egyszerűen van mit mesélniük és nem betanult monológokkal győzködik a gyanútlan embereket, hanem szívből, meggyőződésből és szabadon. A szabad hívő mer haladni a korral, néha kinyitja a naptárát és megnézi az évszámot, körbenéz az MTV-n és figyelembe veszi, milyen korszellemet követ a mai generációt. Azonban, fontos megértenünk, hogy a szabadság nem egyenlő a szabadossággal, mert a cél az, hogy reflektorként világítsunk az éjszakában, nem pedig az, hogy egyre jobban elhalványodjunk és kiégjen az izzónk. Nem kell félnünk a világtól, mert mi nem a világból valóak vagyunk, és Isten megígérte, hogy velünk van!

De talán, ami a legfontosabb, a szabad embert tényleg érdeklik a többiek! Nem hirtelen, instant eredményeket akar felmutatni, hanem befektet rengeteg energiát, türelmet és kitartóan végzi a ránk bízott legfontosabb feladatot: hirdetni az Öröm Hírt az embereknek. A legtöbb emberrel rendszeresen törődni kell ahhoz, hogy megérezze, hogy kicsoda Isten valójában. Időbe telik a marslakók által okozott károkat helyrehozni és lerombolni a vallásos kényszerképzeteket. A körülöttünk lévőknek arra van szüksége, hogy meghallgassuk, szeressük őket, és mellettük legyünk a bajban, közben pedig folyamatosan beszéljünk nekik a megoldásról, ami a MI életünket is helyrehozta.

A szabad embernek szabad a szíve, mert Jézus szabaddá tette. Szabad a teste is, mert többé nem a bűn uralkodik felette és szabad a szelleme is, mert a Szent Szellem járja át. A marslakók a külsőségekre néznek, a vallásos tradíciókra és a szabályrendszerre, ami teljesen életidegen. Azonban a kérdés az, hogy melyik hozzáállással teljesítjük be a Nagy Parancsolatot? Ha elijesztjük az embereket Istentől, vagy ha mágnesként bevonzzuk őket Isten országába?

A Christeens számomra egy ilyen mágnes. Vonzza a fiatal generációt, akik jól érzik magukat Isten jelenlétében, és van lehetőségük szórakozásra, kapcsolatépítésre a rendezvényeiken amellett, hogy az elsődleges cél az Isten iránti elkötelezettség, az Igéhez való ragaszkodás és a szolgáló lelkület. Amikor úgy döntöttem, hogy munkatársként én is szeretnék a stábbal dolgozni, példamutató volt az az elkötelezettség, amivel tűzön-vízen, időt és energiát nem kímélve dolgoznak a fiatalokért.

A másik dolog, ami meggyőzött a profizmus jelentőségének felismerése volt. A Christeens törekszik arra, hogy előremutatóan igényes programokkal és hatékonyan érje el a fiatalokat. Az Audacious! gyülekezet mottóját követve, ők is mernek merészek lenni és az értelmetlen konvenciókat hátrahagyva haladni a korral. A tinik feltöltődve mennek haza egy-egy rendezvényről és hetekig mesélik a bizonyságaikat. A gyülekezetre is jó hatással van a stáb munkája, hiszen az ifjúságok egy új lendülettel állnak munkába. Bár az elmúlt években is több megmozdulás (missziós hetek, Mobilcsapat, idén az Impact Now) volt, hogy elérjék a gyülekezeten kívüli tinédzsereket, a fókusz egyre inkább az evangélizáció felé fordul.

Fel kell ismerni, hogy a fiatal generáció rengeteg program és szórakozási lehetőség közül választhat. Jóléti társadalomban élünk, így hozzászoktak a lehetőségekhez, a profi reklámkampányokhoz, fénytechnikához és szervezéshez. Nem tehetjük meg, hogy legyintünk és nem lépünk tovább, mert marslakókká válunk. Sok tinédzser már akkor lenéző pillantásokkal mér végig minket, ha nem tudjuk mi az a Facebook és mit jelent „kommentelni” vagy „lájkolni” egy „státuszt”. Hogyan tudnánk a mindennapi életükre hatással lenni, ha nem vesszük a fáradtságot, hogy megismerjük őket?  Egy marslakó-keresztény elvárja, hogy mindenki hozzá hasonlóvá váljon. A szabad ember azonban képes a változásra.

Miért fontos, hogy tisztában legyünk a fiatalok IGAZI problémáival és igényeivel? Egyszerű a válasz, mert nem hallgatnak azokra, akik tudni vélik a megoldást, de nem fektetnek munkát és energiát a kultúrájuk megismerésébe. Ha teszt-alanyként tekintünk a nem hívőkre, akiken gyakorolni lehet az „eladási technikákat”, senkit sem fogunk meggyőzni. Életmódszerűen kell keresni az alkalmat, hogy egy-egy igazság-mondatot becsempésszünk az életekbe. Nem működik a kampányszerű kereszténység. Az marslakóság. Minden egyes nap késznek kell lennünk, hogy szabadon és kényszer nélkül képviseljük Jézust a lakóközösségünkben, az iskoláinkban, a munkahelyeken.

Tehát a kérdés a következő: Marslakók legyünk vagy szabadok? Azt akarja Isten, hogy zöld űrlényekként megszálljuk a Földet vagy, hogy a saját döntésünkből, felszabadultan hirdessük az Öröm Hírt? Isten szabad embereket akar használni! Érthetően és világosan akar szólni az emberek szívéhez. Érdeklik a problémák és számok mögött húzódó életutak. A legfőbb célja pedig az, hogy a sötétséget áthasítva átformáljon generációkat és nemzeteket.

Folk Lina

Tetszett a beszámoló és érdekel a tábor?